Co zrobić z godziną tygodniowo na seo?

Co zrobić z godziną tygodniowo na seo?

W przeprowadzonej ostatnio wśród moich subskrybentów ankiecie, padło pytanie:

“Mam godzinę tygodniowo na SEO i robię tylko najważniejsze… SEO to ogromny temat można pchać ten wózek na tysiąc sposobów. Zawsze jednak są ograniczone zasoby żeby się tym zająć. Co byś robił – np. top 5 rzeczy jeżeli miałbyś ograniczone zasoby .” – (cytat w oryginalnej formie)

Muszę przyznać, że brak czasu był problemem najczęściej pojawiającym się w odpowiedziach co wcale mnie nie dziwi, bo prowadząc własną firmę masz wiele obowiązków i z pewnością chciałbyś zająć się też seo, ale niestety brakuje Ci na to czasu. Dzisiaj postanowiłem zająć się tym tematem i dać Ci odpowiedz na pytanie co możesz zrobić przez godzinę tygodniowo z pozycjonowaniem Twojej strony.

Od czego, by tu zacząć?

Jeśli chcesz samodzielnie pozycjonować stronę, to będąc na Twoim miejscu, zacząłbym od wyboru fraz kluczowych. Dzięki temu dowiesz się, jaka jest ich konkurencyjność, z jakim wrogiem i jaką bronią musisz walczyć. Nie licz jednak, że pracując nad tym przez godzinę w tygodniu, uzyskasz lepsze rezultaty niż ktoś, kto poświęca temu godzinę czy dwie dziennie.

Od razu zaznaczę, że potrafię poświęcić wyszukiwaniu fraz kluczowych dla jednej strony od godziny czy dwóch do nawet ośmiu. Przy założeniu pracy przez jedną godzinę w tygodniu, zajmie Ci to do dwóch miesięcy. A gdzie tu czas na optymalizację, tworzenie contentu, pozyskiwanie linków?

A może jednak optymalizacja?

Dzień po napisaniu artykułu pomyślałem, że może właśnie optymalizacja jest najlepszym rozwiązaniem. Jest dość pracochłonna i pewnie zajmie Ci kilka dobrych miesięcy, jeśli nie cały rok. Dzięki niej rozwiążesz jednak nie tylko problemy z SEO, ale także te związane z użytecznością, jak np.: poprawę czasu wczytywania strony, dostosowanie jej do urządzeń mobilnych, poprawienie błędów 404…

A to wszystko wpływa na satysfakcję użytkownika z korzystania ze strony, a więc także może poprawić współczynnik konwersji (cel strony), a to na nim tak naprawdę nam zależy.

Do tego Google wprowadza wciąż nowe obostrzenia. Jeśli przez N lat nic nie poprawisz na Twojej stronie, może się okazać, że z powodu zbyt wielu nagromadzonych na niej problemów po prostu zniknie z Google.

Myślę, że na sam początek będzie dobrze, jeśli zadbasz o poprawę zmian na Twojej stronie, wskazywanych w narzędziu Google Search Console.

Ruch możesz pozyskiwać z innych źródeł (m.in. reklam płatnych), ale jeśli Twoja strona nie będzie poprawnie działać, nie przełoży się to na zyski.

A może jednak…

Nie! Linkowanie nie będzie dobrym pomysłem, jeśli nie przeprowadziłeś wyszukiwania fraz kluczowych czy optymalizacji witryny. Warto zwracać uwagę Google poprzez dodawanie linków do Twojej witryny, która została wcześniej odpowiednio do tego przygotowana.

W przypadku gdy tak nie jest, możesz poświęcić bardzo dużo czasu i pieniędzy na pozyskiwanie linków i nie uzyskać żadnych efektów w SEO – moim zdaniem jest to zbyt droga zabawa.

Oczywiście, tak… może się zdarzyć, że witryna bez żadnej optymalizacji wejdzie do Top. Ja jednak staram się trzymać planu, naświetlonego w ostatnim artykule: “Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego krok po kroku”, który wbrew tytułowi dotyczy nie tylko sklepów internetowych.

Podsumowując:

godzina tygodniowo na seo to zdecydowanie zbyt mało, aby robić to od A do Z samodzielnie

Co robić, jeśli godzina tygodniowo na seo to za mało?

Pomyślałem, że może poszukam innych rozwiązań. Nie przesądzam z góry, które z nich są lepsze, które gorsze. Po prostu będę razem z Tobą analizował każde z nich, w trakcie pisania artykułu.

1. Początkowo inwestujesz więcej czasu

Jeśli chcesz robić SEO samodzielnie, a Twoja konkurencja nie jest bardzo silna, moim zdaniem warto, żebyś poszedł na kompromis i poświęcił początkowo więcej czasu na:

  • wyszukanie fraz kluczowych,
  • poprawki optymalizacyjne,
  • przygotowanie contentu na stronę.

Myślę, że byłbyś w stanie się z tym uporać w ciągu tygodnia. Później godzinę tygodniowo poświęciłbyś na pozyskiwanie linków. Warto wspomnieć, że to też nie byłoby zbyt dużo, biorąc pod uwagę, że musiałbyś mieć również czas na zgłębianie wiedzy związanej z SEO. Myślę jednak, że w części przypadków tyle może wystarczyć.

2. Outsourcing poszczególnych działań seo

Jeśli masz odpowiednią wiedzę, a wśród moich klientów jest sporo osób, które przerobiły wiele szkoleń SEO, ale po prostu nie mogły do tego przysiąść, może lepszym rozwiązaniem będzie rola menedżera.

Wiesz, co trzeba zrobić. Wiesz, jak to zrobić. Możesz więc zorganizować w firmie ludzi, którzy się tym zajmą, albo znaleźć firmy, którym zlecisz poszczególne zadania.

Dzięki temu nie zlecisz SEO w 100% jednej firmie. Nie będziesz na nią zdany i nie będziesz związany długimi umowami… Zrobisz, co chcesz, kiedy chcesz i z kim chcesz.

Ty musisz:

  • znaleźć ludzi, którzy będą realizowali dla Ciebie powierzone zadania,
  • ułożyć strategię działania,
  • przekazać poszczególne zadania do realizacji,
  • egzekwować ich realizację,
  • monitorować efektywność zleconych działań.

W tej sytuacji masz dużo większą kontrolę nad SEO, ale też musisz dysponować dużo większą wiedzą. Jeśli nie masz tej wiedzy, lepiej nie ryzykuj.

Jeśli branża jest konkurencyjna, to też będzie sporo działań do zrealizowania, a więc także do weryfikowania, pilnowania ludzi i ta godzina tygodniowo może się znacznie wydłużyć.

3. Zlecasz seo

Zawsze jest tak, że musisz dysponować albo pieniędzmi, albo czasem. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, może lepszym rozwiązaniem będzie całościowe zlecenie pozycjonowania Twojej strony.

Jeśli myślałeś o pozycjonowaniu strony samodzielnie, to może nie zachwyci Cię ta propozycja, ale warto ją przemyśleć.

Godzina tygodniowo powinna wystarczyć, abyś przeanalizował raporty agencji SEO, dane z Google Analytics, a może nawet pogłębił swoją wiedzę, żeby lepiej weryfikować pracę specjalisty SEO.

Jeśli myślisz o zleceniu SEO,o to polecam Ci mój artykuł 9 największych zagrożeń dla firm, zlecających pozycjonowanie – i jak ich uniknąć!

A jeśli szukasz kogoś kto zrealizuje to dla Ciebie to zapraszam do kontaktu ze mną >>

Podsumowanie

Prawda jest dość brutalna, ale niestety godzina tygodniowo na SEO to zbyt mało.

Jeśli bierzesz pod uwagę zlecenie i dysponujesz odpowiednim budżetem, aby przekazać całość pracy nad pozycjonowaniem firmie, która zrobi to rzetelnie, warto tak postąpić.

Jeśli obawiasz się i jednak chcesz to zatrzymać u siebie w firmie, rozpatrz inne proponowane przeze mnie rozwiązania. Dobierz je odpowiednio do czasu, jakim dysponujesz, finansów oraz posiadanej wiedzy.

1600